R. Ramanausko vedamas pasivaikščiojimas po R. Gary vaikystės vietas (video įrašas):

https://www.youtube.com/watch?v=CJnzVwltPg0

Berniuko su kaliošu skulptūra

 

Nuo 2007 m. J. Basanavičiaus ir Mindaugo gatvių sankryžoje, prie „Lietuvos geležinkelių“ pastato, akį traukia neįprasta skulptūra galvą užvertęs berniukas su kaliošu rankose. Skulptoriaus Romo Kvinto kūrinys vaizduoja pirmosios meilės epizodą iš romano „Aušros pažadas“.

Beveik devynerių Romainas įsimylėjęs kaimynystėje gyvenusią mergaitę Valentiną. Iš pradžių bandęs ją pavergti mėlynų akių žvilgsniu, bet Valentina pareikalavusi meilės įrodymų. Dėl mylimosios berniukas suvalgęs japonišką vėduoklę, tris akvariumo žuveles, ilgą virvę, kilogramą vyšnių kauliukų... Netgi pabandęs sukirsti kaliošą.

Atminimo lenta ant J. Basanavičiaus g. 18-ojo namo

 

Iki XX a. pabaigos Lietuvoje R. Gary buvo menkai žinomas. Tik 1992 m. išleistas pirmasis rašytojo kūrybos vertimas į lietuvių kalbą Goncourt’ų premija apdovanotas romanas „Gyvenimas dar prieš akis“.

1999 m. prie J. Basanavičiaus gatvės 18-ojo namo, kuriame gyveno R. Gary su motina Mina, pritvirtinta atminimo lenta. Tais pačiais metais išėjo „Aušros pažadas“ romanas, kuriame R. Gary pasakoja apie šiame name prabėgusius vaikystės metus.

R. Gary kūrybos gerbėjai

 

Bene aktyviausias R. Gary gerbėjas Lietuvoje aktorius Romas Ramanauskas, Vilniaus Romain Gary klubo pirmininkas. Rašytojo kūryba ir gyvenimu R. Ramanauskas susidomėjo maždaug 1993 m., kai žurnale aptiko „Aušros pažado“ vertimą į rusų kalbą. Tarp R. Gary ir jo „ambasadoriaus“ galima įžvelgti panašumų: vardai prasideda taip pat, abu augo Vilniaus senamiestyje ir svajojo tapti didžiais rašytojais.

Vilniaus Romain Gary klubo puslapis:

http://www.gary.lt/